JAK JEŠTĚ VÁM HOŘČÍK MŮŽE POMOCI ?




TŘETINA ČECHŮ TRPÍ NEDOSTATKEM HOŘČÍKU. JSTE JEDNÍM Z NICH?
Zjistěte hladinu hořčíku ve vašem organismu
-
Základní fakta o hořčíku
-
Hořčík je nepostradatelným přírodním prvkem pro všechny živé organismy. Právě díky němu vzniká v metabolismu energie, která pohání život rostlin i živočichů.
V rostlinách je součástí chlorofylu – barviva, které pomáhá přeměňovat oxid uhličitý na kyslík. I proto je hořčík přezdíván prvkem života.
- Hořčík, latinsky Magnesium.
- Objevil ho v roce 1808 sir Humphry Davy.
- Patří mezi 10 prvků nejčastěji zastoupených v zemské kůře.
- Najdete ho v horninách nebo mořské vodě.
- Bohatým zdrojem hořčíku jsou zelené rostliny.
K léčebným účelům se hořčík využíval už v antickém Řecku v oblasti Magnesia, od které dostal své latinské jméno. Na důsledky jeho nedostatku v lidském organismu ale poprvé upozornil až v roce 1956 vědec E. B. Flink.
Hořčík přispívá:
- ke snížení míry únavy a vyčerpání
- k normálnímu energetickému metabolismu
- k normální činnosti nervové soustavy
- k normální činnosti svalů
- k normální psychické činnosti
- Hořčík se podílí na procesu dělení buněk
V rámci zdravého životního stylu a vyváženého pitného režimu dosáhnete příznivých účinků hořčíku při vypití alespoň 0,3l přírodní minerální vody Magnesia.
Magnesia je potravina s nízkým obsahem sodíku. Snížená konzumace sodíku přispívá k udržení normální hladiny krevního tlaku.
A jak jste na tom s obsahem hořčíku vy? Zkuste si náš test!
-
Proč je pro nás hořčík důležitý?
-
Hořčík je nepostradatelnou součástí na 300 metabolických reakcí v našem těle. Váže na sebe enzymy podílející se na metabolismu energie, syntézy proteinů a DNA. Klíčový je pro vstřebávání vápníku a draslíku.
Co to znamená pro naše tělo? Hořčík pomáhá fungování svalů a nervů, udržuje stabilní srdeční rytmus a silný imunitní systém a ve spolupráci s vápníkem také zdravé kosti a zuby.
To všechno zvládne pouhých 25-30 gramů hořčíku, které máme v těle. Nejvíc ho najdeme v kostech (70 %) a ve svalech (27 %), menší zastoupení má i v tukové tkáni, červených krvinkách nebo krevním séru. Věděli jste, že hořčík je druhým nejčastěji zastoupeným minerálem v našich buňkách, hned po draslíku?
-
Kolik hořčíku potřebujeme?
-
Abychom udrželi optimální hladinu hořčíku v těle, měli bychom ho denně ve stravě a nápojích přijmout asi 375 mg (referenční hodnota příjmu). Během života se ale tato hodnota mění.
Kolik hořčíku denně potřebujete právě vy?
Děti Muži Ženy do 3 let: 80 mg do 18 let: 410 mg do 18 let: 360 mg (těhotné 400 mg) 4-8 let: 130 mg 18-30 let: 400 mg 18-30 let: 310 mg (těhotné 350 mg) 9-13 let: 240 mg nad 30 let: 420 mg nad 30 let: 320 mg (těhotné 360 mg) Z doporučené denní dávky běžně vstřebáme pouze jednu třetinu. Záleží tedy i na schopnosti našeho organismu hořčík zpracovat. Příjem hořčíku přizpůsobte svému zdravotnímu stavu a životnímu stylu.
Kdo by měl zvýšit denní příjem hořčíku?
- Těhotné a kojící ženy.
- Fyzicky aktivní lidé (sportovci, těžce pracující).
- Lidé starší 50 let.
- Kardiaci a diabetici.
Pozor, u diabetiků může i malé snížení příjmu hořčíku vést k rychlejšímu vzniku diabetických komplikací (postižení oční sítnice a ledvin). Příjem hořčíku by si měli hlídat i lidé, kteří se často a intenzivně potí, pravidelně pijí alkohol nebo užívají některé léky (diuretika, antibiotika, antikoncepci).
-
Jak se projevuje nedostatek hořčíku?
-
Projevy nedostatku hořčíku mohou být shodné s projevy některých nemocí. Pokud vaše zdravotní problémy přetrvávají i přes zvýšený příjem hořčíku, navštivte svého lékaře.
Na co si dát pozor aneb nejčastější projevy nedostatku hořčíku:
- Rychlý nástup únavy při zátěži (ranní únava).
- Problémy s koncentrací, nespavost.
- Větší náchylnost ke stresu a depresím.
- Časté bolesti hlavy a bušení srdce.
- Svalové křeče, třes víček, záškuby.
- Lámavé nehty a vlasy, padání vlasů.
Nedostatek hořčíku je typickým symptomem civilizačních chorob – vysokého tlaku léčeného diuretiky, diabetu nebo jaterní cirhózy (zejména u alkoholiků).
Ohroženou skupinou jsou také senioři. Jejich tělo hořčík samo hůře vstřebává, navíc často užívají léky, které vstřebávání hořčíku ještě zhoršují.
-
Proč máme ve stravě nedostatek hořčíku?
-
Hořčíku je kvůli změnám klimatu méně už v rostlinách, které pěstujeme. Za jeho snížený obsah mohou kyselé deště, spolu s vyplavováním hořčíku z půdy nebo zvyšováním zemědělské produkce.
Navíc složení stravy v mnoha případech omezuje vstřebávání i toho mála hořčíku, které v ní je. Typickým příkladem je jinak prospěšná vláknina nebo lipidy a mastné kyseliny, které se na hořčík vážou a snižují schopnost těla ho vstřebat.
Co nám může překazit snahu o doplnění hořčíku?
- Konzumace potravin s vysokým obsahem vápníku, fosfátů, zinku.
- Nedostatek vitaminů B1, B2 a B6.
- Vysoký podíl vlákniny ve stravě.
- Vysoký příjem tuků a sacharidů.
-
S čím nám hořčík dokáže pomoct?
-
Nejpodstatnější vliv má hořčík na tvorbu energie v organismu. Zlepšuje využití kyslíku v buňkách našeho těla a pomáhá je udržovat zdravé. Proto nás hořčík dokáže udržet v dobré fyzické i psychické kondici.
Stres
Aby se buňky ve stresu „nastartovaly“, vylučují hořčík a místo něj absorbují vápník. Proto je nutné hořčík ve stresových situacích doplňovat.
Únava a bolest hlavy
Hořčík pomáhá předcházet únavě a vyčerpání. A protože podporuje správný tok krve a uvolňuje stažené svaly, může nám výrazně ulevit od bolestí hlavy.
Soustředění a činnost nervové soustavy
Hořčík je nepostradatelný pro správné fungování centrální nervové soustavy včetně mozku. Pomáhá nám v situacích, kdy je potřeba se soustředit (třeba při práci nebo učení).
Regenerace buněk
Hořčík je nepostradatelný při procesu dělení, resp. obnovy buněk.
Srdeční činnost
Dostatečný příjem hořčíku snižuje pravděpodobnost vysokého krevního tlaku a srdečních arytmií.
Diabetes
Pro diabetiky je hořčík zcela nezbytný, protože reguluje energii získanou z cukru a podílí se na metabolismu inzulinu. Navíc pozitivně ovlivňuje průběh diabetických komplikací. Přitom studie opakovaně prokazují, že lidé trpící diabetem mají v těle nižší hladinu hořčíku – proto by ho měli pravidelně vhodně doplňovat.
Sport
Hořčík je zodpovědný za tvorbu energie, navíc působí relaxačně na svaly a pomáhá předcházet křečím. Proto na něj při sportu nezapomínejte!
Další minerály
Nedostatek hořčíku může výrazně zhoršit i vstřebávání dalších minerálů – draslíku, fosfátů, vápníku, ale i sodíku. Proto je doplňování hořčíku dvojnásob důležité.
Hořčík navíc udržuje pevné kosti a zdravé zuby, nehty i vlasy.
Kolik hořčíku potřebujete denně doplnit?

Jak účinně doplnit hořčík? Najděte si nejvhodnější
Potraviny